Ana Sayfa Akademik Yazı Atölyesi

Akademik Yazı Atölyesi

Düşüncelerin, doğru, sarih ve özgün olarak yazıya aktarılmasında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak üzere hazırlanan “Akademik Yazı Atölyesi” sizlerle!

Projenin Adı: Akademik Yazı Atölyesi

Proje Dönemi: Her yıl güz ve bahar dönemleri

Proje Süresi: 8 hafta / Haftada 2 Saat / Çevrimiçi

Proje Koordinatörü: Doç. Dr. Tolga MERCANTEPE

1982 yılında  İsviçre’de doğdu. İlk, orta ve üniversite eğitimini Türkiye’de tamamladı. Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji alanında ihtisasını tamamladı. Başta elektron mikroskobu ve immunohistokimya teknikleri alanlarında uluslararası SCI ve SCI-E kapsamında taranan makalelerde  70’den fazla yayını bulunmaktadır. Hirsch İndeksi:11 ve i-10 endeksi 15 olup uluslararası kongrelerde ödülleri mevcuttur.

Projenin Amacı: Akademik kariyer hedefleyen lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin makale yazma ve sunma becerisi kazanmalarını ve kendi görüşlerini açık, akademik ve özgün bir şekilde ifade etmelerini, alanında uzman kişilerden ders almalarını ve  pratik yazma ve sunum deneyimi.

Projenin Hedefi: Araştırma ve yazma tekniklerini deneyimleyerek profesyonel akademik çalışmaların üretimini artırmak;  lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin akademik yazma becerilerini artırmak ve akademik literatüre katkıda bulunmaktır. Çeşitli kaynaklardan yararlanarak eleştirel bakış açısını kullanabildikleri, fikirlerini etkili biçimde sunabildikleri ve tartışabildikleri beceriler kazandırmaktır. Mecazlardan ve sanatlı ifadelerden uzak, kelimelerin temel ve terim anlamları kullanılarak ortaya özgün birer ürün koymalarını sağlamaktır. Aynı zamanda kaynak okuma ve özetleme, veri toplama, bulguları yorumlama ve analiz edebilme gibi destekleyici kazanımlar sunmaktır.

Kimler Başvurabilir? 

Üniversitelerde lisans veya lisansüstü eğitimine devam eden, çeşitli alanlardan öğrenciler başvurabilir. Ayrıca lisans eğitimini son bir yıl içerisinde tamamlamış ve herhangi bir yerde öğrenci olmayan kişiler de başvurulabilir. Akademik Yazı Atölyesi katılımcılarının araştırmaya ve öğrenmeye yönelik derin bir ilgi ve yüksek bir motivasyonu olması gerekmektedir.

Hangi Alanlardaki Öğrenciler Başvurabilir?

Açık Pencere, çok çeşitli beşeri ve yaşam bilimleri alanlarından öğrencileri atölyeye dahil etmektedir: iktisat, uluslararası ilişkiler, tıp, mühendislik, matematik, FKB, siyaset bilimi, kamu yönetimi, eğitim, sosyoloji, tarih, psikoloji, iletişim, hukuk, felsefe, ilahiyat, edebiyat, mütercim tercümanlık vb.

Atölye Ücretli midir?

Akademik Yazı Atölyesi programı ücretsizdir.
Kurs programını başarıyla tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilir.

2021 Yılı Güz Dönemi Başvuruları Sona Ermiştir