Araştırma AlanlarıYaşam Tarzımız...

Yaşam Tarzımız Epigenetik Mekanizmamızı Nasıl Etkiliyor?

Özet

“Yaşam tarzı” kavramı beslenme, davranış, stres, fiziksel aktivite, çalışma alışkanlıkları, sigara ve alkol tüketimi gibi farklı faktörleri içermektedir. Genetik ötesi mekanizmaları ise epigenetik mekanizmalar sayesinde incelenebilmektedir. Artan kanıtlar, çevresel koşulların ve yaşam tarzı faktörlerinin, DNA metilasyonu ve mikroRNA ekspresyonu gibi epigenetik mekanizmaları etkileyebileceğini göstermektedir. Beslenme alışkanlıkları, obezite, fiziksel aktivite, sigara kullanımı, alkol tüketimi, çevresel kirleticiler, psikolojik stres ve gece vardiyalarında çalışma gibi epigenetik kalıpları değiştirebilecek çeşitli yaşam tarzı faktörleri tanımlanmıştır. Bu inceleme yaşam tarzı faktörlerinin hem DNA metilasyonu hem de mikroRNA ekspresyonunu hangi yönde etkilediğini incelemiştir. Burada, yaşam tarzı faktörlerinin epigenetik mekanizmalar yoluyla insan sağlığını etkileyebileceğini gösteren mevcut kanıtları gözden geçiriliyor.

Anahtar Kelimeler: Epigenetik, Yaşam Tarzı, DNA metilasyonu, MikroRNA

Abstract

The concept of “lifestyle” includes different factors such as behavior, nutrition, physical activity, work habits, stress level, smoking and alcohol consumption. Further genetics mechanisms can be studied through epigenetic mechanisms. Growing body of evidence, shows that environmental conditions and lifestyle factors can affect epigenetic mechanisms such as DNA methylation and microRNA expression. Various lifestyle factors have been identified that may alter epigenetic mechanism, for instance dietary habits, obesity, physical activity, smoking, alcohol consumption, environmental pollutants, psychological stress, and night shift work. This review examined how lifestyle factors affect both DNA methylation and microRNA expression. It also reviews the available evidence that lifestyle factors can affect human health through epigenetic mechanisms.

Keywords: Epgenetics, Lifestyle, DNA methylation, MicroRNA

 

PDF İçin Tıklayınız

© | Telif Hakkı acikpencere.com’a aittir.

Hüma ERKOÇ
Hüma ERKOÇ
Lise Eğitimini Özel Asfa Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümünde tamamladı. Ardından Üsküdar Üniversitesi Adli Bilimler/ Adli Genetik bölümünde tezli yüksek lisansını yaptı. Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı’nda ve Novartis İlaç firmasında stajlarını yaptı. Genetik tanı laboratuvarında ve özel bir hastanede çalıştı. 2013-2018 yılları arasında Institute of Biological Engineering (IBE) Türkiye temsilciliğini yaptı. 2021 yılından itibaren Bilim Özü dijital bilim platformunda editörlük ve yazarlık yapmaktadır ayrıca 6 Şubat 2023 depremi sonrası gönüllü eğitim çalışmaları ve atölye çalışmaları yapmaktadır. 2022 yılından itibaren Epigenetik- Nutrigenetik alanlarında danışmanlık yapmaktadır. Lise yıllarından bu yana kemanla, amatör olarakta ebru sanatı ve gastronomi ile ilgilenmektedir. İleri derece İngilizce, başlangıç seviyesi İspanyolca İtalyanca bilmektedir.

İlgili Yazılar

Geri Bildirim Formu

    Adınız?

    Soyadınız?

    E-posta adresiniz?

    Yorumunuz?

    KVKK ve Gizlilik Politikası